Електричний котел (електрокотел) – прилад, призначений для нагріву електричним струмом теплоносія в момент протікання через нього. Електрокотли, що нагрівають санітарну воду для потреб ГВП, частіше називаються електричними водонагрівачами (електробойлер) .Електрокотел часто використовується в якості резервного джерела при теплопостачанні від апаратів, які працюють від поновлюваних джерел енергії, наприклад, теплових насосів, потужності яких не завжди достатньо для обігріву приміщень в період сильних холодів. Придбання ж теплового насоса c великим запасом потужності, розраховуючи на найбільш холодні дні зими економічно невигідні. Істотною перевагою використання електрокотлів є його невеликі розміри – не потрібно спеціального приміщення для котла.
Основні типи :
Побічної дії (реостатні): нагрівальним елементом електрокотла є реостатний патрон, наприклад, ТЕН.
Тени встановлюються в баку-теплообміннику. Елементи, якщо їх декілька, підключаються паралельно, потужність котла дорівнює сумарній потужності тенів і регулюється зміною кількості включених елементів (східчасто [1]).
Лабораторний парової електрокотел
Прямої дії – електродні парові котли та електродні водонагрівачі. У них електричний струм, проходячи через воду як через провідник між електродами, виділяє тепло і нагріває її. [2]
Трифазні електродні водогрійні котли напругою 0,4 кВ виконуються з пластинчастими електродами і найбільш прийнятні для води з низькою питомою електропровідністю. Електродні водогрійні котли на напругу 6 … 10 кВ виготовляються з циліндричними або кільцевими електродами і застосовуються при високому питомому опорі води. Регулювання потужності електродних котлів здійснюється плавно зміною активної площі електродів шляхом переміщення фторопластових пластин. Потужність даного котла обернено пропорційна питомому опору води.
Реостатні котли помітно менше компактні, ніж електродні, але значно менш вимогливі до якості води. Робоча продуктивність парового електродного котла, як правило, становить 70-80% від номінальної через коливання струму в зв’язку з мінливістю характеру процесу кипіння між електродами
Переваги та недоліки :
Невисока ціна;
низькі витрати на монтаж і обслуговування;
простота і надійність в експлуатації;
пожежна безпека (немає відкритого полум’я);
відсутність продуктів горіння, шкідливих викидів;
не вимагають спеціального обслуговування, чищення, заміни форсунок;
настінні електрокотли займають мало місця і не вимагають окремого приміщення для розміщення котла і палива;
немає експлуатаційних витрат на доставку, зберігання і перевалку палива;
не потрібно димова труба;
високий ККД (близько 100%);
високий ступінь автоматизації, можливість точного підтримання комфортної або чергової температури в приміщенні;
в деяких електрокотли є функція дистанційного GSM управління;
можливість ступінчатого регулювання потужності котла.
Про недоліки електрокотлів
відносно висока ціна електроенергії в деяких регіонах;
можливі перебої з електропостачанням;
необхідність в доступності великих електричних потужностей;
в жорсткій воді на тенах осідає накип, під якою їх температура може зростати до неприпустимих величин.
Застосування
Опалювальні електрокотли зазвичай поставляються у вигляді міні-котельні: забезпечені циркуляційним насосом, розширювальним баком, необхідною автоматикою. При установці потрібно відповідний електричний запобіжник.
Доцільно застосовувати в невеликих (наприклад, дачних) будинках, або як резервне джерело тепла. Через велику споживання електрики і його дорожнечу використання електричних котлів для опалення приватних будинків мало поширене. Нерідко електричний котел в приватному будинку поєднується з іншим опалювальним устаткуванням. Витрата коштів на електроенергію можна скоротити при наявності багатотарифного електролічильника та теплоаккумулятора, налаштувавши котел на запасання дешевої енергії в нічні години і витрата акумулятора днем. Додатково скоротити витрату еенергіі і поліпшити комфортність опалення допомагають програматори, автоматично поддержівающзіе температуру в приміщенні.
Потужні електрокотельні можуть встановлюватися поблизу ГЕС (наприклад, для розтоплення льоду при заторах).
Електродні парові котли призначені для вироблення насиченої пари тиском до 0,6 МПа (6 кгс / см²) і постачання промислових (харчова, легка промисловість, будівництво та ін.), сільськогосподарських і побутових об’єктів.