Аспірація — один з найскладніших напрямів у сучасній вентиляції. За допомогою правильно змонтованих аспіраційних систем можливо запобігти виділенню пилу, стружки та інших дрібних частинок від обладнання під час виробничих процесів у приміщенні. Грамотно спроектована і якісно виготовлена система аспірації (пиловидалення) дозволяє створити ідеальні умови праці для працівників виробничого цеху, очищаючи приміщення від пилу, а також повернути очищені теплі повітряні маси назад у приміщення істотно знизивши витрати на опалення.
В залежності від виду відходів які переміщуються, їх кількості, галузі промисловості, в якій використовують ці системи, а також від індивідуальних назв системи називають вентиляційними, аспіраційними, пневмотранспортними та ін.
Для очищення робочих місць від пороху, усунення відходів виробництва, а також для переміщення волокнистих, сипучих і дрібних штучних матеріалів в промисловості використовують системи аспірації різних конструкцій. Найчастіше використовують системи всмоктувально-нагнітального і всмоктуючого типів. Вони можуть бути розгалуженими і колекторними.
Кількість відсмоктуючого від обладнання повітря, необхідного для досягнення нормальних санітарно-гігієнічних умов праці, залежить від режимів протікання технологічних процесів — частоти обертання двигуна, швидкості різання, швидкості подачі, вологості, і інших факторів.
На одному і тому ж робочому місці може то зявлятись, то зникати потреба у відсмоктуванні повітря.Кількість пороху, який утворюється залежить від виду сировини. Наприклад, при накладанні вати на мякі меблі утворюється багато пороху, а при використанні пінопауретану на основі складних ефірів його немає. Кількість відсмоктуючого повітря залежить від якості сировини.
При переробці сировини підвищеної вологості, як правило, кількість пороху, який виділяється, буває значно меншою, ніж при переробці пересушеної сировини. Навіть вологість і температура повітря в приміщенні впливають на запорошеність повітря.
Нестабільність фактичної потреби в обємі відсмоктуючого повітря створює великі проблеми в проектуванні систем аспірації .
Циклони (техніка) — циліндро-конічний апарат для очищення повітря або газу від завислих твердих частинок, пиловловлювач, в якому тверда фаза відділяється від газу під впливом відцентрових сил, які виникають при тангенціальній подачі вихідного газу під тиском і осьовому розвантажуванні продуктів розділення.
Належать до пиловловлювачів інерційного типу і призначені для вловлення пилу крупністю понад 10 мкм. Принцип дії циклонів полягає в тому, що пилогазова суміш подається по дотичній до внутрішньої поверхні циліндричної частини корпуса і рухається по ґвинтовій лінії зверху вниз.
Частинки пилу під дією відцентрових сил притискаються до внутрішніх стінок циклона і під дією газового потоку і сили ваги рухаються по спіралі униз, де розвантажуються через спеціальну насадку у конічній частині циклону. Очищене від пилу повітря видаляється через осьовий патрубок у верхній частині циклона.
За аналогічним принципом влаштовані і діють Ц. для очищення рідини або збагачення мінеральної маси у водному середовищі (гідроциклони), а також в суспензіях (важкосередовищні гдроциклони).

Схема_циклону